Słowniczek karnawałowy

Słowniczek karnawałowySłowniczek karnawałowy

karnawał

z języka włoskiego oznacza pożegnanie mięsa. Kolebką karnawału były Włochy, gdzie zabawy poprzedzające okres Wielkiego Postu urządzano już w średniowieczu. Najsłynniejsze miały miejsce w Wenecji. Następnie karnawał przywędrował do Rzymu i rozpowszechnił się na obszar całych Włoch, dotarł także do Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemiec, następnie na teren Półwyspu Bałkańskiego oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

reduty

nazywano tak wystawne bale dworskie oraz kuligi

mięsopust

to w polskiej tradycji ostatnie trzy dni karnawału. Czas zabaw, uczt, rozmaitych rozrywek.

zapusty

to nazwa w Polsce dla okresu karnawału lub jego ostatnich kilkunastu dni.

karnawałowa przekąska

fantazyjna i elegancka przekąska. Drobna tartinka lub niebanalna sałatka. Lekka i pożywna

bachuski

Na saniach wożono słomianą lalkę lub ubranego w powrozy młodego mężczyznę. Złożona z przebierańców świta zbierała dla siebie i dla Bachusa drobne datki oraz podarki. Zwyczaj popularny na ziemi, lubuskiej i sandomierskiej.

podkoziołek

Zabawa odbywająca się w ostatni wtorek przed Popielcem i polegająca na tym, że niezamężne kobiety spotykały się w karczmie i tańczyły ze sobą, rzucając pieniądze na stojący w pobliżu orkiestry talerz. Był to okup za życie w stanie wolnym, a także ofiara na intencje przyszłego szybkiego zamążpójścia.

ścięcie śmierci

Zwyczaj do XIX w. kultywowany w całej Polsce, dzisiaj już tylko na ziemi radomskiej. To przedstawienie pojmania śmierci, jej proces, wykonanie wyroku, pogrzeb, a potem zabawa do białego rana.

moda karnawałowa

Na czas zabawy karnawałowej każdy może się stać kim chce. Dzięki przebraniom, strojom i barwnym maskom. Kreacje i przebrania karnawałowe muszą być lśniące i świecące.

maska karnawałowa

To nieodłączny atrybut balów karnawałowych. W zależności od zwyczaju strony świata maski mogą naśladować postaci historyczne, legendarne i bajkowe. Na balach organizowany jest konkurs na najlepszą maskę.